Boleslavští školáci se učí o dopravní bezpečnosti na čerstvém vzduchu

26. 10. 2020

Jak správně a bezpečně přejít silnici? Proč je tak důležité používat bezpečnostní pásy? A proč musím být na kole vždy vidět? To je jen zlomek otázek, na které během výuky dopravní bezpečnosti v boleslavském regionu už druhým rokem odpovídají lektoři Veronika Hradcová a Robert Štastný. Pro letošní školní rok navíc připravili nový koncept kurzů, který odpovídá současné epidemiologické situaci a souvisejícím opatřením. A jak to tedy probíhá? Celá výuka se koná venku na čerstvém vzduchu!

 

Výuku dopravní bezpečnosti v boleslavském regionu podporuje již druhým rokem Nadační fond ŠKODA AUTO. Letošní rok sice školní docházce příliš nepřeje, i přes všechna opatření ale stále platí, že bezpečnost je důležitá v jakkoli složité době. Proto bylo se začátkem nového školního roku nutné najít náhradní plán, který nebude ohrožovat zdraví zúčastněných školáků i lektorů. A tím nejlepším plánem B se nakonec ukázala být výuka venku a zcela bezdotykově. Kurzy tak probíhají v zázemí stanu bez bočních stěn, do kterého škola poskytne jen to nejnutnější – nábytek a elektřinu. 

Přesunout výuku ven se na přelomu září a října ukázalo jako skvělý tah. Díky tomu jsme neohrozili zdraví naše ani dětí,“ říká Veronika Hradcová z týmu Výzkum dopravní bezpečnos3 ŠKODA AUTO. „Když je chladno, prokládáme výuku hrou na rockový koncert a poskakujeme stejně jako fanoušci, abychom se zahřáli,“ dodává dopravní expertka.

Velkou novinkou ale není jen přesun ven, došlo totiž k inovaci celého konceptu kurzů dopravní bezpečnosti. Dříve byla výuka cílena hlavně na mladší školáky, od nového školního roku je ale program připravený na míru pro všechny ročníky základní školy. Zatímco se tedy školáci z prvního stupně učí být správným chodcem, cestujícím i cyklistou, pro ty starší, ze stupně druhého, je hlavním tématem dopravní nehoda. Postupně zjišťují, jak nahlížet na dopravní nehodu z pohledu lidského těla, fyziky a toku energií, ale také zkoumají právní a etické aspekty dopravní nehody. Výuka pro druhý stupeň je tedy napojena na další předměty, které jsou pro žáky na denním pořádku.

Novou výuku na čerstvém vzduchu už si zatím vyzkoušeli školáci z 1. ZŠ Mladá Boleslav, z Mnichova Hradiště ale i dalších měst boleslavského regionu. Nedávné uzavření škol na základě mimořádných opatření však situaci opět o něco komplikuje, a tak jsou znovu na pořadu dne další případné inovace projektu. Mezi ně patří například i interaktivní výuka dopravní bezpečnosti online z bezpečí domova, přičemž první lekce by mohly proběhnout už během listopadu. Počítá se ale i s návratem výuky „naživo“ přímo mezi školáky, a to jakmile to epidemiologická situace dovolí.

Výukový program připravuje tým Výzkumu dopravní bezpečnosH ŠKODA AUTO už zhruba deset let. Necelé dva roky probíhají školení díky Nadačnímu fondu ŠKODA AUTO pod hlavičkou kampaně Bezpečný pátek na Mladoboleslavsku. Máme za sebou složitý půlrok, ale myslím, že jsme prokázali, že i v bouři umíme držet kurz. Téma bezpečnosti je pro nás velice důležité, v systematickém vzdělávání dětí vidíme i do budoucna velký potenciál,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.