Květnové dny diverzity

11. 05. 2021

Víte, co slavíme v květnu? No přece diverzitu – rozmanitost, díky které je naše společnost tak pestrá! A protože naším mottem je “Tvoříme místo, kde se dobře žije”, rádi bychom se během května v rámci dnů diverzity do tohoto tématu rádi obuli naplno. A jak už je naším zvykem, půjde hlavně o vás a vaše příběhy.  

Ještě, než si představíme oblasti, které postupně společně prozkoumáme, dovolte nám položit otázku – jak rychle si o člověku vytvoříte první dojem? A dáváte na něj? Řídíte se jím? Anebo navzdory všem svým předsudkům, které k nám lidem už zkrátka patří, nepodlehnete prvotnímu obrázku, který si váš mozek vytvoří, a raději člověka opravdu poznáte do hloubky?

Předsudky jsou metlou lidstva

Je to způsob, jakým náš mozek zpracovává nové informace na základě zkušeností, které si v sobě chtíc nechtíc během našeho života střádáme – první dojem ale může mnohdy klamat, a proto se vyplatí na něj nahlížet s trochou kritického myšlení. Protože právě rozmanitost je to, co naši společnost dělá výjimečnou a jedinečnou. A k tomu, abychom ji dostatečně ocenili, potřebujeme v první řadě otevřenou mysl a dostatečné množství kvalitních informací. I proto jsme se rozhodli blíže věnovat tématům, která jsou společensky důležitá a nám, z různých důvodů, blízká.

Jaká témata nás v souvislosti s rozmanitostí čekají? 

Kromě různorodosti kultur se budeme věnovat i tématům souvisejících s uplatněním žen ve společnosti, podporou znevýhodněných skupin osob či sexuální orientací.

Těšit se tedy můžete například na příběhy cizinců, kteří v našem kraji žijí řadu let, příběhy žen, které dokázaly skloubit roli matky s úspěšnou kariérou, příběhy lidí, kteří si navzdory handicapu užívají život plnými doušky či příběhy těch, kteří vzdor společenským předsudkům dokázali hrdě přijmout svou sexuální orientaci a dál pomáhají se společenskou osvětou.

Pojďte tedy společně s námi skrze osudy lidí, kteří na Mladoboleslavsku žijí, poznat, co diverzita v praxi znamená a jak se můžeme vymanit z pevného sevření vlastních či společenských předsudků. A že mnohdy stačí málo k tomu, aby se dobře žilo nám všem.