Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska: Latinská babička z Mladé Boleslavi

26. 03. 2021

Nebyla vysokoškolačkou ani učitelkou, přesto jako jedna z mála žen své doby bravurně ovládala latinu a pod svá křídla si vzala nejednoho studenta. Řeč je o Anně Drobné, majitelce mladoboleslavského krámku s hospodářskými potřebami, která dodnes nosí studentům štěstí.

Anna Drobná se narodila v roce 1770 a celý život strávila v Mladé Boleslavi. V mládí se nešťastně zamilovala do kněze a profesora Karla Hynka, který ale z Boleslavi odešel, poté se provdala za vdovce, jehož dceru po jeho smrti sama vychovávala, své vlastní děti ale nikdy neměla. 

Přezdívku Latinská babička si vysloužila jak jinak než znalostí latiny, kterou se naučila od svého otce. Možná i proto, že sama děti neměla, svůj život zasvětila studentům piaristického gymnázia. Ty Drobná doučovala nejen z latiny, ale i z psaní, počtů, dějepravy a všech ostatních předmětů, které se na škole tehdy vyučovaly. O spoustu z nich se starala jako o vlastní, šest z nich u sebe dokonce nechala bydlet – a ne náhodou zrovna oni patřili k největším premiantům.

V úctyhodném věku pětaosmdesáti let Drobná zemřela, studentům však nosí štěstí i dávno po své smrti. K jejímu hrobu na Havelském hřbitově od 90. let 19. století chodili studenti pokládat květiny a prosit o přímluvu u maturitních zkoušek. Zvyk, za kterým stojí Spolek Paní a dívek, přetrval až do druhé světové války a znovu ožil v roce 2003 po rekonstrukci a znovuotevření Havelského hřbitova. 

Právě takové Zapomenuté příběhy hledáme v nové grantové výzvě. Své příběhy, fotografie, novinové články a další artefakty spojené s historií Mladoboleslavska můžete přihlašovat až do konce dubna 2021.

Více informací o Zapomenutých příbězích Mladoboleslavska najdete ZDE.

Zdroj fotografie: p. Štěpánek

Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používáme soubory cookie.
Souhlasím