Mladoboleslavské celebrity s velkým C

22. 03. 2021

Celebrity s velkým C – nebo přesněji řečeno s velkým L a K – potkáváte na našich sociálních sítích poměrně pravidelně. A mnozí z vás určitě dobře ví, koho naše hravé ilustrace představují. Pojďme si nyní společně připomenout dvě legendy, které díky nabubřelému německému dopisu vybudovaly ikonu české i světové automobility.

Píše se rok 1894 a do ústecké pobočky společnosti Seidl & Naumann přichází rozladěný dopis od gentlemana, který si pořídil bicykl Seidl & Naumann, ale rozbil se mu jen pár dní po koupi. Pobočka odpoví strohým, německy psaným dopisem o tom, že pokud chce vážený pán něco reklamovat, má používat “pro nás srozumitelný jazyk”, a odešle ho do Mladé Boleslavi. Adresát toho dopisu? Jistý šestadvacetiletý mladík jménem Václav Klement. 

Klementa urážlivá odpověď rozlítila natolik, že se rozhodl založit si vlastní výrobnu jízdních kol. Takovou, kde bude moct Čech mluvit česky. A přestože byl už před třicítkou Václav Klement vynikající obchodník, v technice se vyznal asi jako… asi jako Seidl & Naumann v českém pravopise. Naštěstí měl jednoho kamaráda, který inženýrstvím v podstatě žil – jen o rok staršího Václava Laurina. 

Tihle dva přátelé spolu tak vybudovali značku, která začala na jízdních kolech a postupně se přes motocykly slavně dostala až ke špičkovým automobilům. Během třiceti let udělala společnost Laurin & Klement z Mladoboleslavska mekku českého inženýrství a položila základy pro legendu jménem ŠKODA Auto.