Mnichovo Hradiště budou opět zdobit lidické růže

26. 04. 2022

Město obnoví památník, který připomíná tragédii vyhlazení Lidic z roku 1942. Zrekonstruuje bronzový vodotrysk ve tvaru růže, okolní zeleň, mobiliář a vysází záhon lidických růží.

Původní památník vznikl v roce 1984 jako připomínka nevinných obětí a válečné krutosti. Byl zde bronzový vodotrysk ve tvaru růže a v okolí kvetly živé růže dovezené z Lidic. Vodotrysk ale nefungoval moc dlouho. Díky konstrukční chybě tryskající voda zaplavovala chodník, a tak se městský národní výbor rozhodl vodu odpojit. Pak byl vodotrysk několikrát poškozen, a nakonec dokonce odcizen. I okolí chátralo.

V roce 2022 si připomeneme 80. výročí vyhlazení Lidic. U této významné příležitosti se město rozhodlo památník obnovit, celý prostor revitalizovat a bronzovou růži vrátit na své původní místo.

Pracovníkům místního muzea se dokonce podařilo vypátrat autora Lidické růže, sochaře Jaroslava Marka, který měl doma stále uloženou kopii vodotrysku a vyrobí nový!

Na projektu bude spolupracovat také organizace Památník Lidice, která pečuje o trvalou vzpomínku na obce Lidice a Ležáky. Pomůže se vznikem informačního panelu a do záhonku u památníku věnuje keř odrůdy Lidické růže ze svého Růžového sadu míru a přátelství.

Tento projekt podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO.


Zdroj fotografie: město Mnichovo Hradiště, kronika technických služeb