Nové stromy pro Mladoboleslavsko

16. 11. 2021

Občané Mladoboleslavska, zástupci měst, dobrovolníci, děti, rodiče, učitelé a spousta dalších se spojili, aby pomohli vysázet více jak 400 nových stromů v našem regionu.

Sázení začalo symbolicky 20. října, který se na celém světe slaví jako Den stromů, a pokračovalo až do začátku listopadu. Nová zeleň v regionu jsou listnaté stromy (lípa, bříza, buk, javor), ovocné stromy i keře jako ptačí zob, růže, pámelník a hlošina. 

Nově se můžeme těšit třeba z 15 třešní za mladoboleslavským bikeparkem, ze 40 listnatých stromů u sportovního areálu mezi ulicemi Na Radouči a Václavkova nebo z 30 ovocných stromků za obecním úřadem v Dalovicích. A nově osázená je i spousta dalších míst.

Většina stromků byla vysázena díky nadšení dobrovolníků, kteří se zapojili také přes výzvu „Sázíme stromky pro potomky“, za níž stojí Nadační fond ŠKODA AUTO, Český svaz ochránců přírody Klenice, Ekocentrum Zahrada DDM a ŠKODA AUTO Vysoká škola. Stromky sázelo i samotné město Mladá Boleslav.

Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO vysvětlil, proč se pro sázení stromů vůbec rozhodli. „Snažíme se podporovat projekty, které mají význam pro každého obyvatele mladoboleslavského regionu a témata spojená s přírodou k tomu bezesporu patří. Zamýšlíme se nad tím, jak přiložit ruku k dílu a chceme udělat maximum pro dobrou věc.“ 

A proč byl pro výsadbu vybrán právě říjen? To nám prozradila Lucie Olišarová z Nadace Partnerství. Výsadba nových stromů je totiž vázaná na období vegetačního klidu, což je podzim či začátek jara. Podzim bývá příznivější kvůli nižším teplotám a větší míře srážek. Teplomilné druhy stromů jako meruňky či broskvoně ale mají raději jarní výsadbu.

Stromy a zeleň jsou nejen zdrojem kyslíku, ale pomáhají i zadržovat vodu v půdě a jsou zdrojem potravy a sídlem mnoha živočichů. Na člověka mají pozitivní vliv po fyzické i psychické stránce. Je prokázáno, že pobyt v zeleni snižuje stres.