Pomozme dětem na vlastní nohy

06. 06. 2022

Takový název nese projekt pro základní školy a gymnázia v Mladé Boleslavi, který má za cíl omezit automobilovou dopravu u škol a podpořit děti v samostatném pohybu a vlastní zodpovědnosti. Projekt zorganizoval mladoboleslavský spolek Kolem na kole a zapojilo se do něj 12 škol z regionu.


Víte, že jen tři z deseti dětí chodí v Mladé Boleslavi do školy pěšky, ačkoli mají cestu do školy kratší než 1 km? Spolek Kolem na kole se s tím rozhodl něco udělat a v posledním dubnovém týdnu uspořádal soutěž, v rámci které se žáci, pedagogové a ostatní pracovníci škol snažili omezit dopravu do školy autem a co nejvíce chodit pěšky či jezdit na kole. Cílem bylo také uklidnění automobilové dopravy v okolí škol, dodržování dopravních pravidel a zvýšení bezpečnosti pro děti, které se do školy dopravují samy.


Ze 12 škol zvítězila 7. ZŠ Václavkova Mladá Boleslav kde pouze 1,26 % cest přímo ke škole bylo absolvováno automobilem. Vítězná škola získala odměnu 15 tisíc Kč a nejúspěšnější třídy také celodenní volnou vstupenku na koupaliště. Předání odměny proběhlo ve čtvrtek 12. května před budovou vítězné školy. 


Kampaň měla úspěch a především efekt. Počet aut zajíždějících až ke školám se snížil o 80-90 %, mnoho dětí i dospělých přišlo do školy pěšky, na kole či koloběžce. V plánu je pokračování projektu především díky novým dopravním opatřením, která zklidní automobilovou dopravu u škol a pomohou zlepšit bezpečnost.


Projekt podpořilo Město Mladá Boleslav a Nadační fond ŠKODA AUTO.

Na podobné projekty zaměřené na prevenci a bezpečnost v dopravě má do konce června Nadační fond ŠKODA AUTO vypsanou grantovou výzvu Dopravní bezpečnost, v rámci které je možné získat finanční podporu.