Připomínka smutného milníku historie Mladé Boleslavi

19. 01. 2022

Organizace Post Bellum připravuje TV dokument o bombardování Mladé Boleslavi z 9. května 1945. Je zajímavé, že si místní po dlouhou dobu mysleli, že za útokem stáli Němci nebo Američané. Že to bylo sovětské letectvo, bylo oficiálně doloženo až v roce 2013!

Při náletu zahynulo přibližně 450 lidí, zničeno bylo 32 domů a poškozeno dalších 500. Poničena byla také velká část mladoboleslavské automobilky, především kvůli požáru, který při bombardování vznikl. Mladá Boleslav byla jedním z posledních měst v Evropě, která zažila za 2. světové války bombardování.

Své vzpomínky budou v TV dokumentu sdílet pamětníci, kteří tuto událost osobně zažili, např. bývalý konstruktér ŠKODA Josef Haisler (1923), František Staněk (1944) nebo Marie Fiedlerová (1937).

Snímek budete moct shlédnout v Televizi Seznam a v Magazínu Paměti národa. Jeho dokončení je plánováno na březen 2022 a přáním tvůrců je odvysílat jej symbolicky okolo 9. května, kdy si město připomene 77. výročí této události.

Projekt podpořil v rámci grantové výzvy Kultura má zelenou Nadační fond ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund. V Nadačním fondu ctíme historii regionu ve všech ohledech. Vzpomínky pamětníků přinášejí obrovskou inspiraci a v souvislosti s touto konkrétní historickou událostí nám mimo jiné vysvětlí mnohé historické souvislosti a připomenou, jak snadno se dá pravda překroutit“ uvedl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.