Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska: Když se na Štěpánce bruslilo

01. 03. 2021

Jak a kde se zrodila myšlenka vratkých želízek připevněných k botě, určených k pohybu po zamrzlé vodní ploše? Kdy se začalo bruslit v Česku, a kdy na Mladoboleslavsku? A jak vypadal oblíbený mladoboleslavský lesopark před více než 150 lety? Právě o tom je již druhý příběh z probíhající grantové výzvy Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska.

Oblíbená zimní kratochvíle 

Odpověď na úvodní otázku vás nejspíš nepřekvapí – první dochované brusle, vyrobené ze zvířecích kostí a paroží, pocházejí ze Skandinávie zhruba z roku 5 000 př. n. l, nejstarší brusle s kovovým prvkem z roku 200 n. l. pak byly nalezeny ve stejné oblasti. 

Takzvaně “pro zábavu” se začalo v Evropě bruslit kolem třináctého století, a to na území dnešního Nizozemí. Odtud se oblíbený zimní sport dostal do Českých zemí poměrně rychle – traduje se, že už za Rudolfa II. bylo právě bruslení jedním z populárních druhů panské zábavy. Mezi běžné občany se lední hrátky na vratkých želízkách rozšířily kolem roku 1700. 

Zatopený rybník 

Až do druhé poloviny devatenáctého století se v Mladé Boleslavi bruslívalo kromě Klenice a Jizery také na Podoleckém rybníce – ten, ač se tomu dnes jen těžko věří – pokrýval většinu plochy lesoparku Štěpánka. V roce 1867 byl vysušen a zrušen, jeho základy ale daly o třináct let později vzniknout umělému kluzišti, na kterém se podle pamětníků bruslilo až do 60. let minulého století. Ledová plocha někdejšího rybníka sloužila nejen široké veřejnosti, ale i sportovcům – konaly se zde třeba rychlobruslařské a krasobruslařské soutěže či hokejové zápasy. 

Příběh bývalého mladoboleslavského kluziště, je jedním z mnoha, které chceme v rámci projektu Kultura má zelenou oprášit. Máte i vy v záloze příběhy, dobové fotografie, poklady z půdy a další artefakty související s více či méně známou historií našeho regionu? Přihlaste je do grantové výzvy Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska a pojďte se společně s námi podílet na rozvoji kolektivní paměti našeho regionu.  

Více informací o výzvě najdete ZDE