Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska: Není sídliště jako sídliště

27. 01. 2021

Panelák. Pro spousty z nás domov, pro jiné aspoň nostalgická vzpomínka na dětství. Pro Mladou Boleslav šedesátých let ale panelák znamenal hlavně vstup do nové éry tehdejšího moderního života v Československu. Pojďme se v rámci grantové výzvy Nadačního Fondu ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska společně projít po stopách zdánlivě obyčejného sídliště, které změnilo Mladou Boleslav ve velkoměsto. 

Když se v roce 1954 začalo v Mladé Boleslavi vyrábět legendární “embéčko”, bylo brzy jasné, že rostoucí počty pracovních linek bude muset Škodovka ve spolupráci s městem rychle dorovnat spoustou nových bytových jednotek pro své zaměstnance. Výstavbu sídliště na dnešním náměstí Republiky dostal na starost projektant Osvald Döbert, který během pouhých sedmi let dokázal městu Mladá Boleslav zařídit 1 880 nových bytů pro celkem 7 420 obyvatel. 

Protože rozvolněná atmosféra šedesátých let přála experimentům, mohl se Döbert částečně odklonit od jednotvárných konstrukčních systémů a vtisknout svému sídlišti mnoho autorských a architektonických prvků. Pod rukama mu tak vyrostl komplex nadstandardně vybavených bytů, který na sebe nejen díky mohutné propagaci tehdejšího režimu upoutal pozornost mnoha světových médií a odborné i laické veřejnosti. 

U starousedlíků ale panelová zástavba hlavně prvních pár let moc kladných ohlasů nesklízela, a to i přesto, že se ji zcestovalý projektant snažil s citem napojit na původní městskou infrastrukturu. Kromě toho zachoval většinu vzrostlé zeleně tak, jak to viděl, když cestoval po Skandinávii, a v rámci projektu nechal vybudovat i spoustu obchodů a služeb, kterým tehdejší nabídka jen stěží stačila. Mnoho Boleslavanů ale Döbertovi nedokázalo odpustit stržení třiatřiceti vybydlených bytů a několika hospodářských budov, které musely novostavbě ustoupit, přestože v porovnání s jinými zástavbami zdaleka nešlo o nijak závratná čísla. Jak už to ale bývá, časem si místní na sídliště přece jen zvykli. O to víc se jim po Döbertovi zastesklo, když pár let po jeho odchodu z města vyrostlo v severní části Mladé Boleslavi další, tentokrát už typické panelové sídliště bez nápadu. 

Odkaz projektanta Loun, který navždy změnil podobu Mladé Boleslavi, je jedním z mnoha, které chceme v rámci projektu Kultura má zelenou oprášit. Máte i vy v záloze příběhy, dobové fotografie, poklady z půdy a další artefakty související s více či méně známou historií našeho regionu? Přihlaste je do grantové výzvy Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska a pojďte se společně s námi podílet na rozvoji kolektivní paměti našeho regionu.  

Více informací o výzvě najdete ZDE