Sdílená kola nextbike slaví na Mladoboleslavsku rok!

31. 05. 2021

Letos v květnu oslavila sdílená kola nextbike své první narozeniny v regionu. Tato moderní služba je díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO na Mladoboboleslavsku nabízena již od roku 2019 a právě před rokem došlo k výměně operátora. Od začátku svého fungování se sdílená kola těší velké oblibě, proto se se žádostí o pomoc se zavedením této služby ozvala i další města. Již 2 měsíce se můžete prohánět na kolech v Mnichově Hradišti a nově startují také v Bakově nad Jizerou.

Jen v Mladé Boleslavi je necelých 5 000 aktivních cyklistů, kteří dohromady v roce 2020 najeli cca 224 000 km a celkový počet výpůjček činí 160 532 jízd. Mnichovo Hradiště, kde sdílená kola zahájila provoz letos v dubnu, má už 1 100 výpůjček.

Rozšířením provozu sdílených kol i do Bakova nad Jizerou, dochází  k vytvoření pásu mobility po celém území, od Boleslavi až po Hradiště. Propojení 3 měst se společným sdílením kol je velice unikátní. Dohromady nabízí svým uživatelům celkem 81 výpůjčních stanic a 210 kol!

Prvních 15 minut zdarma

Díky Nadačnímu fondu ŠKODA AUTO je každá jízda prvních 15 minut zdarma. Lidé tuto výhodu velice oceňují, jelikož za tuto dobu je možné Mnichovo Hradiště s přehledem celé projet. To o Mladé Boleslavi tak úplně neplatí, přesto ale v uplynulém půlroce tyto čtvrthodinky využilo až 90 % uživatelů.

Šetříme planetu

Sdílená kola napomáhají ulevit místnímu silničnímu provozu. Nezanedbatelný je ale také pozitivní vliv na ovzduší. Ze statistik vyplývá, že se za rok 2020 povedlo snížit uhlíkovou stopu o 16,8 tun CO2 oproti automobilové dopravě.

Podle Ladislava Kučery, ředitele Nadačního fondu ŠKODA AUTO, je vypůjčování sdílených kol tak úspěšné i díky dobré infrastruktuře. „Sdílená kola vnímáme jako symbol alternativní mobility po městě, která mimo jiné podporuje i zdravý životní styl a které bychom se chtěli věnovat i v budoucnu. Celoroční provoz sdílených kol v Mladé Boleslavi pokračuje s naší podporou i v letošním roce. Zájem Mnichova Hradiště nás velice potěšil, rádi jsme pomohli ke startu kol i v tomto městě“, říká Ladislav Kučera.

Co Nadační fond plánuje?

Mezi priority Nadačního fondu ŠKODA AUTO ve spolupráci s městem Mladá Boleslav patří podpora vzniku nových cyklostezek. Aktuální projekt je nyní například realizace nové lávky přes řeku Jizeru v blízkosti Železničního mostu na Krásné louce a cyklostezka lemující levý břeh řeky.